Začíná Mistrovství ČR U15

09.05.2013 00:14

 

Na strákách Xbasket.net byl publikován článek o Mistrovství ČR U15. Jeho kompletní obsah jsme převzali.

 

O víkendu vyvrcholí mládežnická sezóna 2012/2013 posledním MČR, kterým je Final six kategorie „U15“ – žáků. Extraliga této soutěže byla dohrána před čtrnácti dny a její konečné pořadí určilo i šest účastníků MČR a pořadatele turnaje. Tím se stál extraligový lídr Sokol Pražský, a tak se bude hrát v hale v Žitné ulici č. 42., což není zrovna obvyklé místo pro pořádání podobných akcí. Na MČR se dále probojovaly celky v pořadí 2. BŠM Brno, 3. Slávia Kroměříž, 4. BK Pardubice, 5. Sršni Sokol Písek, 6. USK Praha.Zatímco postup první pětice byl jistý již delší dobu, USK si postup vybojoval až díky výhře o jediný bod nad ostravskými Snaky v posledním kole soutěže.

Los svedl do skupiny A)  Sokol Pražský, BK Pardubice a Sršni Sokol Písek a ve skupině B) se představí BŠM Brno, Slávia Kroměříž a USK Praha. S jakými ambicemi do centra Prahy jednotlivé týmy přijíždějí a kdo se dostane na žákovský vrchol ?

Největším favoritem je určitě domácí Sokol Pražský. Ten za celou sezónu ztratil body pouze v Písku, kde ho zastihl výkonnostní útlum. V závěru se však sokolové opět potkali s formou z úvodu sezóny a jejich výkony je katapultují do role největšího kandidáta na titul. Trenérský tandem Voračka – Severová prahne v kategorii hráčů ročníků 1998 po titulu již delší dobu a teď má jedinečnou šanci. Role favorita je však nevděčná a tíha zlatého očekávaní již nejednou zlomila vaz. Sokolové však mají tuhý kořínek a bohatá historie Sokola, která na Vás dýchne již při vstupu ze Žitné, věří,  že svoji roli zvládnou. Hra Pražanů se opírá o neudržitelného Michala Hartiga, který svými 25 body trápí každého protivníka. Toho více než skvěle doplňují dvouciferně se prosazující borci Růžička, Sýkora, Kačaba, Savič /1999/ a Hrubý. Do formy se po nemoci dostává i Stibor. To vše jsou borci, kteří pokud naváží na výkony z předchozí části sezóny neměli by početnou diváckou kulisu zklamat.

Asi nejvíce jim budou cestu za zlatem znepříjemňovat další účastníci skupiny A, BK Pardubice a Sokol Písek.

 

Pardubice by chtěly asi také získat titul a napodobit tak své spoluhráče s kategorii „U11“, „U12“, „U14“ a  „U17“, ale s hráči ročníku 98 to bude mít kouč Bartošek asi nejsložitější. Východočeši se však na vrchol sezóny umějí skvěle připravit, navíc mají ohromné zkušenosti se závěrečnými turnaji sezóny. Sedmkráte za celou sezóny prohráli perníkáři své mače. 2 x prohráli se Sokoly a Brnem, což poněkud sráží jejich titulové ambice. Svěřenci kouče Bartoška měli až příliš výkyvů, které však chtějí ve druhé pražské části minimalizovat. Jejich hra se opírá o výkony a body pivota Langšádla a rozehrávače Kantůrka. Těmto téměř dvacetibodovým střelcům dobře sekundují další hráči základní pardubické rotace mezi než patří Brožek, Charbuský, Lahučký, Petrič a Skalický. Především na to, že se tito kluci dobře vyspí spoléhají v pardubické ulici V Ráji, která bude o víkendu překvapivě tichá.

Hodně nevyzpytatelnou komandou jsou Sršni Sokol Písek, kteří jsou schopni překvapit a zaskočit nejednoho soupeře. O tom dobře ví i SoPr, který od nich schytal jediný štípanec za sedm měsíců. Na druhé straně někdy inkasuji velmi překvapivý  direkt, což dokumentuje osm zakopnutí během sezóny, která přišla především na venkovních palubovkách. Pootavský celek dlouhodobě drží nad vodou především produkce z dílny pivota Ptáka a střelce Švarce. V posledních utkáních je bodově stíhala plzeňská posila Kozák. Hodně velký prostor na palubovce dostávají i českobudějovický Janda, Bartoš, Gareis, Kratochvíle a Krejčí. Ten však bude zřejmě absentovat, protože bude hrát v Brandýse na MČR „U13“, které se hraje ve stejném termínu. I když Brandýs je docela blízko. Otavský kormidelník Kyrián ví, že cesta za medailí bude hodně trnitá, ale určitě touží po jejím dobytí.

Lídrem skupiny „B“ je BŠM Brno, které se na konci extraligy hřálo na druhém tabulkovém fleku. Brno je překvapením dlouhodobé soutěže a za celou sezónu našla přemožitele jen ve čtyřech případech. Negativní bilanci má zejména se Soprem, na jehož hru nemohlo najít účinný recept. Přesto může být kouč Vrubl s dosaženou bilancí spokojen. K úplné spokojenosti však Moravanům schází zisk medaile, kterou si chtějí odvézt ze stanice metra I.P.Pavlova. K jemu zisku povede hlavně kvalitní herní projev základní sestavy, ve které se nejčastěji objevuje Rudický, Bláha, Grunwald, Marek, Tužil a Zbořil. Pokud nepodlehnou nervozitě může se brněnský medailový sen splnit. Hodně bude záležet na tom, jest-li se Brnu podaří vyhrát skupinu a přímo postoupit do semifinále, čímž by ušetřili hodně sil a energie.

Nálepku černého koně soutěže pravidelně získává Slávia Kroměříž, která si z loňského MČR 98 v Pardubicích odvezla stříbro a zle zatápěla i pardubickým mistrům. V této roli ji ještě podporuje třetí místo po skončení extraligy. Zkušený mládežnický stratég Sigmund opírá svoje výsledky především o výkony famózního rozehrávače Nábělka, kterému vydatně pomáhá zkušené duo Pobořil – Bartošík. Tykadla vystrkují i Hřib, Sigmund, Šindler, Suchánek a Škrob. Na Hané jen litují, že se nepodařilo angažovat prostějovského Váňu, se kterým by zisk medaile byl snazší. Ale i tak jsou Slávisté ve hře. Klíčem může být úspěch v moravském derby proti Brnu, který de facto zaručuje 75 % naději na medaili. Tým se bude navíc připravovat na vypjatá klání v lesoparku Houštka u Staré Boleslavi. Tam je klid a ideální podmínky pro přípravu medailového lesku. O tom ví své i Emil Zátopek, který se v Houštce rád připravoval.

Turnajovým outsiderem bude druhý pražský tým, USK Praha. Ten se dostal na final fix za pět minut dvanáct a jen s přispěním štěstěny. Proto již účast na MČR považuje za velký úspěch, a tak může jen překvapit, což není špatná výchozí pozice. Hrát bez nervů a velkých očekávání není špatné a nejednou to vedlo k překvapivým příběhům. Hra mladých sov je podložena individuálními schopnostmi Chaloupky a Ťažkého. K nim se přidávají Janoušek, Kukura, Farský, Kvasnička a Kvapil. Základní sestava je však poměrně úzká a je otázkou zda-li při tak náročném programu nedojdou svěřencům kouče Prágra síly. Na obhajobu loňského stříbra však zřejmě vysokoškoláci nemyslí, ani v nejdivočejších snech. Přesto si budou chtít turnaj užít a potrápit všechny týmy, na které narazí. Spoléhat zřejmě mohou i početnou podporu svého fan clubu.

Autor: Petr Čeněk

 

Další články věnující se basketbalu najdete na : https://www.xbasket.net/